22 lipca to w PRL wyjątkowa data. Wtedy władza przygotowywała specjalne zaopatrzenie do sklepów. Czytaj o tym co działo się w PRL z tej okazji.


W Moskwie ogłoszono Manifest PKWN. Tak o tym wydarzeniu mówił premier Gomułka: "22 lipca 1944 r. - dzień powstania PKWN - zamyka starą kartę dziejów Polski i otwiera nową kartę w naszej historii - kartę demokracji i swobody, ugruntowania potęgi i prawdziwej niezależności Polski."


Ustanowienie 22 lipca Narodowym Świętem Odrodzenia Polski: "W rocznicę powstania PKWN Krajowa Rada Narodowa zatwierdziła powołany przez prezydenta Bieruta Rząd Jedności Narodowej. Ten zbieg dat symbolizuje triumf obozu demokracji polskiej, który dzięki swej słusznej polityce potrafił doprowadzić do zjednoczenia wszystkich twórczych sił narodu na demokratycznej platformie, sformułowanej w historycznym manifeście lipcowym PKWN." (Wytyczne pracy propagandowej nr 33 W SPRAWIE VIII SESJI KRAJOWEJ RADY NARODOWEJ 21-23.VII.1945 r.)


Bolesław Bierut uroczyście przeciął wstęgę Trasy W-Z, która stanowiła symbol "niespożytej energii Polski dzisiejszej, kroczącej zwycięsko ku socjalizmowi. Jest ona triumfem inicjatywy Rządu, zapału i ofiarności całego społeczeństwa, oraz tężyzny, pracy i zdolności naszych robotników i inżynierów."


Otwarcie Centralnego Domu Towarowego w Al. Jerozolimskich. Na placu Feliksa Dzierżyńskiego odsłonięto pomnik tego radzieckiego czekisty. Z tej okazji odremontowano zabytkową architekturę otaczającą plac.


W obecności delegatów z Nowej Huty i Śląska otwarto Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową. Z tej okazji zorganizowano festyn oraz uroczystą defiladę, którą
z trybuny na Pl. Konstytucji przyjmował prezydent Bierut. O budowie MDM pisano piosenki i uczono dzieci w czytankach szkolnych.


Otwarcie Pałacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina, wzniesionego jako "dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego". O nadaniu Pałacowi imienia Stalina zdecydowała Rada Państwa i Rada Ministrów 2 dni po śmierci Iosifa Wissarionowicza Dżugaszwiliego.


Uroczyste obchody XXX-lecia PRLu, które swoją obecnością uświetnił Leonid Breżniew. Zorganizowano oczywiście defiladę w centrum stolicy i młodzieżowe igrzyska, otwarto też Trasę Łazienkowską i Wisłostradę.


Otwarcie Krajowego Dworca Lotniczego na Okęciu. Rolę terminala spełniał prowizoryczny pawilon zbudowany przez radomskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Kolejowego we współpracy z Mostostalem.


Startuje sklep z hitami PRL-u. Jedyny sklep z deficytowymi towarami sprzedawanymi SPOD LADY.